'> آیا من به آزمایش تیروئید نیاز دارم؟ - تشخیص تیروئید با آزمایش خون - چکاپ تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در گردن است که تاثیر زیادی در سلامتی دارد. تیروئید هورمونی با همین نام تولید کرده که با جریان خون به تمام بدن منتقل می شود. هورمون تیروئید نقش مهم در تنظیم سوخت و ساز بدن دارد (فرایندی که سلول های بدن مواد مغذی را به انرژی تبدیل می کنند) و از این طریق به تنظیم دمای بدن، ضربان قلب و حتی عملکرد مغز کمک می کند. پس زمانی که سطح هورمون تیرودید کاهش یابد، بدن کند می‌شود. تشخیص تیروئید با آزمایش خون امکان پذیر است.

تیروئید چگونه کار می کند؟

همان طور که غده تیروئید از طریق هورمونی که تولید می کند با قسمت های دیگر بدن ارتباط برقرار می کند، غده هیپوفیز در مغز نیز از طریق هورمونی که تولید کرده با تیروئید در ارتباط است که به این هورمون، هورمون تحریک کننده تیروئید یا TSH گفته می شود. هنگامی که هیپوفز احساس کند سطح هورمون تیروئید خیلی کم است، TSH بیشتری آزاد کرده تا تیروئید را وادار به فعالیت کند. هنگامی که تیروئید توسط TSH تحریک شود، هورمون تیروئیدی تولید کرده که بخش بزرگی از آن تیروکسین (T4) و مقدار کمی تریودوتیرونین (T3) است. T4 در نهایت به T3 تبدیل شده که حالت فعالی است که توسط گیرنده ها در سلول های بدن گرفته می شود.

شرایط مربوط به غده تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به معنی فقدان هورمون فعال تیروئید در خون است. با یک آزمایش غربالگری ساده به نام TSH میزان کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود. نتایج این آزمایش کمک کرده تا بسته به علائم شما، آزمایش های دیگری نیز انجام شود. در صورت تشخیص کم کاری تیروئید، داروهایی توسط پزشک برای برگشت به حالت عادی توسط پزشک تجویز می شود.

پرکاری تیروئید

این بیماری به معنای فعال بودن بیش از حد هورمون تیروئید است. پس از چکاپ و آزمایش تیروئید و تشخیص تیروئید فعال یا پرکاری تیروئید، پزشک درمان را آغاز می کند. درمان شامل مصرف دارویی است که عملکرد تیروئید را سرکوب کرده یا در صورت لزوم غده تیروئید را سرکوب می کند.

ما در آزمایشگاه وحید با در اختیار داشتن پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی به شما و پزشکتان در تشخیص هرچه دقیق تر بیماری های تیروئید کمک خواهیم کرد.

رشد غده تیروئید

این فرایند با انجام آزمایشاتی مانند سونوگرافی تشخیص داد می شود. معمولا یک توده مشکوک در معاینات روتین یا در صورت احساس فشار در گردن روی تیروئید شما، تشخیص داده می شود. هنگامی که اندازه یک غده تیروئید به بیش از یک سانتی متر رسید، بیوپسی یا نمونه برداری از غده تیروئید برای تشخیص سرطان انجام می شود. اگر غده سرطانی نباشد، برای تشخیص بهتر آزمایشات مجدد انجام می شود.

گواتر

گواتر به معنای بزرگ شدن غده تیروئید است. اگر احساس کردید که جلوی گردن بزرگتر از حد معمول است، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. هنگامی که تیروئید بزرگ شود، باعث فشار به گردن شده که بر گفتار، تنفس و بلع نیز تاثیر می گذارید. آزمایش و چکاپ مناسب توسط پزشک تعیین می شود.

 

آزمایش تیروئید

علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

  • اگر غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های T3 و T4 را تولید نکند، ممکن است علائمی مانند افزایش وزن، کمبود انرژی و افسردگی داشته باشید که این بیماری کم کاری تیروئید نامیده می شود.
  • و اگر غده تیروئید این هورمون ها را به میزان زیادی تولید کند، ممکن است دچار کاهش وزن، خستگی، شربان قلب بالا، بی قراری، تعریق بیش از حد، اسهال، اضطراب زیاد و لرزش شوید. در این صورت به پرکاری تیروئید مبتلا هستید.

به طور معمول پزشک برای بررسی هورمون تروئید، آزمایش غربالگری مانند بررسی T4 یا TSH را تجویز می کند. اگر نتایج آن غیر طبیعی باشد، نیاز به آزمایشات بیشتری است.

چه کسانی نیاز به آزمایش تیروئید دارند؟

اگر پزشک تشخیص دهد که اختلال تیروئید دارد، با یک آزمایش ساده خون می تواند آن را تشخیص دهد. در این آزمایش میزان هورمون تحریک کننده تیروئید یا TSH بررسی می شود. اگر میزان TSH بالا است، نشان دهنده این است که دچار کم کاری تیروئید هستید. زنان در هر سنی نسبت به مردان، معمولا بیشتر در خطر ابتلا به کم کاری تیروئید هستند که در این صورت نیاز است با تشخیص پزشک چکاپ تیروئید را انجام دهند.

اما اگر میزان TSH پایین است، نشان دهنده فعال بودن بیش از غده تیروئید است. گاهی پزشکان سطح دیگر هورمون های خون را برای تشخیص بهتر چک می کنند.

هر فرد بهتر است ۵ سال یک بار برای چکاپ تیروئید مراجعه کند. افرادی که علائم مشکلات تیروئید را دارند یا بیشتر در خطر هستند، با فاصله زمانی کمتری این آزمایش ها را انجام می دهند. معمولا افراد بالای ۶۰ سال بیشتر دچار اختلالات تیروئید می شوند. عوامل ارثی نیز بر بروز این مشکل تاثیر داشته که بهتر است چکاپ سالانه انجام شود.

بهتر است خانم های باردار نیز برای بررسی سطح هورمون تیروئیدشان آزمایش تیروئید بدهند. از این آزمایش برای تشخیص بیماری های تیروئید قبل از تولد کودک استفاده می شود.

آمادگی های لازم برای آزمایش تیروئید

قبل از انجام آزمایش تیروئید اگر دارویی مصرف می کنید با باردار هستید با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از داروهای خاص و حاملگی ممکن است بر نتایج آزمایش تیروئید تاثیر بگذارند.

آزمایش تیروئید معمولا در آزمایشگاه انجام می شود. وقتی برای آزمایش حاضر می شوید، از شما خواسته می شود روی یک صندلی راحت نشسته، آستین خود را بالا بزنید. سپس تکنسین مربوطه، باند لاستیکی را محکم به بازوری فوقانی شما بسته تا رگ ها با خون متورم شوند. سپس سوزنی زیر پوست و داخل رگ کرده و شروع به خون گیری می نمایید. هنگام وارد کردن سوزن ممکن است کمی احساس سوزش کنید.

تشخیص تیروئید

عوارض جانبی و مراقبت های بعدی

خون گیری برای تشخیص تیروئید یک روش معمول و غیر تهاجمی است. پس از خون گیری ممکن است در ناحیه ای که سوزن وارد شده کبودی و درد احساس شود. که معمولا نادر است و در صورت بروز پس از گذشت چند روز از بین می رود.

چنانچه در این مورد آزمایش تیروئید نیاز به اطلاعات بیشتری دارید کافیست با ما در آزمایشگاه وحید تماس بگیرید.

منبع:

  1. وب سایت ucrhealth
  2. وب سایت healthline
  3. وب سایت health

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *