'> با یک آزمایش خون ساده، آلرژی خود را تشخیص دهید - تشخیص آلرژی با آزمایش خون

بسیاری از افراد هستند که از مشکلات آلرژیک رنج می برند. این مشکلات معمولا با تغییر فصل به صورت تغییر در حالت تنفس یا به صورت عطسه بروز می‌نمایند. همچنین با رفتن گرد و غبار داخل بینی و دهان ممکن است دچار خارش و اشک شوید. برخی از افراد نیز به انواع غذاها حساسیت داشته و دچار آلرژی می شوند. تشخیص آلرژی با آزمایش خون می تواند به فاش کردن علائم آلرژی شما کمک کند. آزمایش خون همچنین به پزشک کمک کرده تا با تشخیص آلرژی، روش درمانی مناسب را انتخاب نمایید.

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی

تشخیص آلرژی با آزمایش خون در واقع به این صورت است که میزان آنتی بادی های خاص آلرژن در خون شما تشخیص داده شده و میزان آن اندازه گیری می شود. هنگامی که با یک عامل آلرژی در تماس باشید، بدن شما علیه آنتی بادی فعالیت می کند.

آنتی بادی ها به سلول های بدن می گویند که مواد شیمیایی خاصی آزاد کنند. این مواد شیمیایی همان چیزی هستند که باعث علائم آلرژی می شوند. ایمونوگلوبولین E (IgE) یک آنتی بادی است که به شدت با پاسخ آلرژی در بدن مرتبط است.

تشخیص آلرژی با آزمایش خون شامل حداقل ۱۰ مورد از آلرژی های شایع است. از جمله این آلرژی ها، گرد و غبار، حساسیت به درختان، حساسیت به چمن و علف هستند. با آزمایش خون می توان آلرژی‌های ناشی از مواد غذایی را نیز تشیخیص داد.

برای مطالعه: آمادگی برای آزمایش خون!

چطور آزمایش خون به تشخیص آلرژی کمک می‌کند؟

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی ممکن است به عنوان یک تست ایمنی شناخته شده باشد و شامل موارد زیر است:

 • سنجش immunosorbent مرتبط با آنزیم (ELISA ، یا EIA): آزمایش ELISA میزان آنتی بادی های خاص آلرژن در خون را اندازه گیری می کند.
 • تست رادیوآلروسوربنت (RAST) :این آزمایش به دنبال آنتی بادی های خاص آلرژن به منظور شناسایی محرک های آلرژی است.

در تشخیص آلرژی ها بیشتر از تست ELISA استفاده می شود.

آلرژی می تواند باعث افزایش انواع خاصی از گلبول های سفید شود. اگر پزشک تشخیص دهد شما آلرژی دارید، از آزمایش خون معمولا برای بررسی شمارش گلبول های سفید از جمله نوعی گلبول سفید به نام ائوزینوفیل استفاده می کند. با این توجه به این نکته نیز ضروری است که بسیاری از شرایط سلامتی و بیماری های دیگر نیز باعث افزایش گلبول های سفید شده، پس تعداد گلبول های سفید همیشه دلیل بر داشتن آلرژی نیست.

گاهی اوقات نیز از آزمایش خون برای بررسی و اندازه گیری میزان آزادسازی مواد شیمایی مسئول واکنش های آلرژیک استفاده می شود.

تشخیص آلرژی با آزمایش خون

چه زمانی نیاز به تشخیص آلرژی با آزمایش خون است؟

معمولا برای تشخیص آلرژی آزمایشات پوستی انجام می شود، اما گاهی مواقع آزمایش خون نیز انجام می‌شود. معمولا آزمایش خون جهت تشخیص آلرژی به دلایل زیر انجام می‌شود:

 • اگر از داروهایی استفاده می کنید که باعث تداخل در نتایج آزمایش پوستی شده و نمی‌توانید مصرف آن ها را قطع کنید. این داروها شامل آنتی هیستامین ها، استروئیدها، داروهای ضدافسردگی و… است.
 • به دلیل عدم تحمل خراش پوستی تشخیص آلرژی با آزمایش پوست امکان پذیر نباشد.
 • آسم کنترل نشده داشته باشید.
 • اگزما شدید، درماتیت، پسوریازیس یا بیماری شدید پوستی دیگری دارید.
 • اگر قبلا در طول تست پوستی یک واکنش شدید پوستی داشته اید یا سابقه واکنش آلرژیک شدید دارید.

در این گونه موارد به جای تشخیصات پوستی از آزمایش خون استفاده می شود. با آزمایش خون همچنین می‌توان تشخیص داد که قبلا آلرژی داشته اید یا خیر؟

ما در آزمایشگاه وحید با در اختیار داشتن پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی به شما و پزشکتان در تشخیص آلرژی با آزمایش کمک می‌کنیم.

چنانچه در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری دارید کافیست با ما در آزمایشگاه وحید تماس بگیرید.

مزایای تشخیص آلرژی با آزمایش خون

 • این آزمایش صرف نظر از داروهای مصرفی در هر زمانی قابل انجام است.
 • برخلاف آزمایش پوست، تنها به یک سوزن نیاز دارد. تحمل این موضوع برای افرادی که از عمل هراس دارند راحت تر است.
 • تشخیص آلرژی با آزمایش خون برای کودکان و نوزدان بهتر است.

معایب تشخیص آلرژی با آزمایش خون

 • این آزمایش از تست پوست گران تر است.
 • نتیجه آزمایش خون برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده شده پس دیرتر به دست شما می‌رسد.

بررسی نتایج آزمایش خون برای تشخیص آلرژی

نتیجه مثبت این آزمایش به این معنی است که آنتی بادی های خاص آلرژی در خون شما تشخیص داده شده اند که معمولا نشان دهنده آلرژی است. گاهی ممکن است.

نتیجه منفی نیز نشان دهنده این است که شما حساسیت خاصی ندارید به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما احتمالا به آلرژن آزمایش شده پاسخ نمی دهد. گاهی اوقات نتایج آزمایش منفی است ولی نشانه هایی از آلرژی در بدن شما هست.

نتایج آزمایش خون برای تشخیص آلرژی، باید توسط متخصص تفسیر شود. پزشک علاوه بر بررسی نتایج آزمایش، علائم و سابقه پزشکی بیماری های قبلی شما را در نظر دارد.

آلرژی

آیا آزمایش خون برای تست آلرژی عوارض دارد؟

تشخیص آلرژی با آزمایش خون معمولا بی خطر است. عوارض جانبی جزئی که ممکن است در نتیجه این آزمایش رخ دهد، شامل موارد زیر است:

 • تورم و قرمزی در محلی که سوزن در آن وارد شده است.
 • درد
 • خونریزی در محلی که سوزن در آن وارد شده است.
 • این احتمال وجود دارد که برخی افراد در طول هر نوع آزمایش خون ضعف کنند.

اگر تمایل دارید که برای آزمایش خون به صورت غیر حضوری وقت بگیرید، می توانید از  طریق فرم آزمایش موجود روی سایت اقدام نمایید.

منبع:

 1. وب سایت webmd

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *