'> چطور با تست آزمایشگاهی، انواع سرطان‌ها را تشخیص دهیم؟ - تشخیص سرطان

برای تشخیص انواع سرطان ها معمولا تست آزمایشگاهی سرطان مانند نمونه خون، ادرار، مایعات بدن و بررسی بافت های دیگر بدن برای تشخیص سلول های غیر طبیعی یا تومور انجام می‌شود. با تست ها تشخیص داده می شود که فرد به سرطان مبتلا است یا پیش سرطان دارد؟ آزمایشات آزمایشگاهی ممکن است برای غربالگری بیماران در معرض خطر، مشخص کردن مرحله سرطان، شناسایی گزینه های درمانی و ارزیابی این که آیا سرطان به درمان پاسخ می دهد، استفاده شود. همچنین برای تشخیص عود سرطان یا ایجاد سرطان جدید نیاز به تست آزمایشگاهی سرطان است.

نمونه هایی از آزمایشگاه‌های آزمایشگاهی برای تشخیص سرطان

تست CTC

آزمایش CTC با بررسی سلول های غیر طبیعی یا تومور، برای نظارت بر سرطان های سینه و پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش تشخیصی به شناسایی و شمارش سلول های تومور در گردش نمونه خون کمک می‌کند. CTC ها سلول های سرطانی هستند که به صورت تومورهای جامد جدا شده و وارد جریان خون می‌شوند. آزمایش خون ممکن است قبل از شروع درمان یا در طول دوره درمان انجام شود.

تست کامل شمارش خون یا CBC

آزمایش کامل شمارش خون، تعداد سلول های خونی که در جریان خون در حال گردش هستند را اندازه گیری می‌کند. به طور خاص، نمونه خون را برای سطح گلبول های قرمز که اکسیژن را در بدن حمل می‌کنند، اندازه گیری می کند. گلبول های سفید خون با عفونت مبارزه می‌کنند و پلاکت ها به لخته شدن خون کمک می‌کنند. این آزمایش همچنین هموگلوبین، پروتیئن موجود در گلبول های قرمز خون که دارای اکسیژن است و نسبت گلبول های قرمز خون به پلاسما را اندازه گیری می کند.

از تست شمارش خون، برای تشخیص انواع شرایط، از جمله سرطان خون، کم خونی و عفونت نیز استفاده می‌شود. از آنجا که برخی از درمان های سرطان به طور موقت شمارش خون را کاهش می دهد، انکولوژیست ها اغلب در طول درمان از آزمایش CBC استفاده کرده تا از نزدیک بر شمارش خون بیمار نظارت داشته باشند.

تشخیص سرطان

آزمایش سیتولوژی ادرار

آزمایش سیتولوژی ادرار با استفاده از بررسی نمونه ادرار در زیر میکروسکوپ، سلول های سرطانی را بررسی کرده که ممکن است به سرطان مثانه، کلیه یا رحم مرتبط باشند.

آزمایش فلوسیتومتری جریان

از این آزمایش برای تشخیص و طبقه بندی سرطان ها مانند سرطان خون و لنفوم و ارزیابی خطر عود استفاده می‌شود. فلوسیتومتری جریان ممکن است به عنوان بخشی از فرایند پیوند سلول های بنیادی استفاده شود.

فلوسیتومتری جریان، سلول ها را در نمونه ای از مغز استخوان، غدد لنفاوی یا خون اندازه گیری می‌کند. نمونه با آنتی بادی های خاص درمان می شود. وجود برخی مواد خاص یا آنتی ژن ها بر روی سلول ها ممکن است به شناسایی نوع سلول کمک کند. فلوسیتومتری جریان همچنین برای اندازه گیری مقدار DNA در سلول های سرطانی استفاده شود. در این حالت سلول ها با رنگ های مخصوص حساس به نور درمان می‌شوند که با DNA واکنش می دهند. برای بیماران مبتلا به سرطان سینه، پروستات یا مثانه، مقدار غیر طبیعی DNA ممکن است عود کند.

تست آنکوتایپ

از این آزمایش به این منظور استفاده می شود که آیا شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه، مناسب است یا خیر؟ همچنین به ارزیابی احتمال عود بیماری کمک می‌کند. این آزمایش تشخیصی اغلب روی مقدار کمی از بافت ها که در طی عمل جراحی سینه برداشته شده، انجام می‌شود.

تست آزمایشگاهی سرطان

نشان‌گرهای تومور چیست؟

نشان گرهای تومور موادی در بدن هستند که در صورت وجود سرطان یا شرایط خاص خوش خیم در مقادیر بیشتری در بدن تولید می شوند. این مواد ممکن است در خون، ادرار، مدفوع یا بافت تومور یافت شوند. این مواد بیشتر پروتئین هستند، اما گاهی اوقات الگوهای ژن و تغییر DNA نیز به عنوان نشانگر تومور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که یک نشانگر تومور لزوما نشان دهنده سرطان نیست در نتیجه از این نشانگر ها به تنهایی برای تشخیص سرطان استفاده نمی‌شود. به طور کلی نشانگرهای تومور در ترکیب به آزمایش های دیگر مانند تست بیوپسی استفاده می‌شود.

آزمایشات نشانگر مورد استفاده برای تشخیص سرطان عبارتند از:

آزمایش CA-125

آزمایش CA-125 میزان آنتی ژن سرطانی را در خون فرد اندازه گیری می کند. CA-125 پروتئینی است که نشان دهنده تومور است. این پروتئین در سلول های سرطانی به ویژه سلول های سرطانی تخمدان غلظت بیشتری دارند.

انواع سرطان که ممکن است باعث بالاتر رفتن حد طبیعی CA-125 شوند، عبارتند از:

 • تخمدان
 • آندومتر
 • لوله فالوپ
 • لوزالمعده
 • معده
 • مری
 • روده بزرگ
 • کبد
 • پستان
 • ریه

این نکته نیز حائز اهمیت است که شرایط غیر از سرطان مانند فیبروم رحمی، بیماری کبد و پانکراس نیز ممکن است باعث بالا رفتن غیر طبیعی CA-125 شوند.

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات

آزمایش آنتی ژن پروستات میزان PSA را در خون اندازه گیری می کند. غده پروستات پروتئینی به نام PSA تولید کرده که سطح بالای این پروتئین ممکن است نشانه سرطان باشد. میزان سطح بالای PSA همچنین ممکن است نشانه بیماری های غیر سرطانی مانند التهاب پروستات و بزرگ شدن پروستات باشند.

مردانی که علائم مرتبط با سرطان پروستات را دارند نیاز به تست PSA دارند. از هر چهار مرد یک سطح بالای PSA به سرطان پروستات مبتلا است. به همین دلیل ممکن است برخی از مردان با سطح PSA بالا تحت نظارت فعال قرار گرفته که شامل آزمایش PSA در فواصل منظم است.

در پایان بحث

نتایج آزمایش خون برای سرطان باید به دقت بررسی شوند. ممکن است چندین عامل مانند تغییراتی که بدن اتفاق می افتد یا خوراکی هایی که مصرف می کنید روی نتایج آزمایش سرطان تاثیر بگذارند. همچنین فراموش نکنید که گاهی اوقات شرایطی غیر از سرطان ممکن است باعث غیرعادی شدن نتایج شوند. یا گاهی اوقات نتایج آزمایش با وجود سرطان طبیعی نشان داده شوند.

با این که تست خون و ادرار به پزشک در تشخیص سرطان کمک می کند، سایر تست آزمایشگاهی نیز که توضیح دادیم لازم است. پس پزشک با توجه به نیازهای شما آزمایشات را برنامه ریزی می کند. ما نیز در آزمایشگاه وحید با در اختیار داشتن پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی به شما و پزشکتان در تشخیص و درمان هرچه دقیقتر سرطان کمک می کنیم. چنانچه در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری دارید کافیست با ما در آزمایشگاه وحید تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر: نکاتی که بهتر است قبل از آزمایش خون بدانید!

منبع:

 1. وب سایت cancercenter

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *