'> نکاتی که بهتر است قبل از آزمایش خون بدانید! | آزمایشگاه وحید

ممکن است همه افراد یک بار در طول عمر خود مجبور به انجام آزمایش خون شوند. البته این را به یاد داشته باشید که بهتر است افراد ۳۰ سال به بالا سالی یک بار چکاپ سالانه شوند. گاهی ممکن است عدم رعایت مراقبت های لازم قبل از آزمایش باعث شود نتیجه تست شما صحیح نباشد. فردی که قرار است از شما خون بگیرد موظف است قبل از انجام تست از شما سوالاتی در ارتباط با نوع آزمایش خون بپرسد. در این مطلب ما قصد داریم شما را با نکاتی که لازم است قبل از آزمایش خون رعایت کنید آشنا کرده تا به نتیجه دقیق تر در آزمایش خود برسید.

 

قبل از آزمایش خون چه چیزهایی نخوریم؟

روز قبل آزمایش، از خوردن غذاهای چرب، مواد قندی، داروهای گیاهی و هرگونه موادی که ممکن است نتیجه آزمایش را تغییر دهد پرهیز کنید. بهتر است به مدت ۸ الی ۱۲ ساعت قبل از انجام تست، از خوردن هرگونه مواد غذایی به جز آب پرهیز کنید. سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید و داروهای خود را مصرف کنید. برخی از تست ها مانند تست H. pylori نیاز به سختگیری بیشتری قبل از انجام تست دارد که لازم است قبل از انجام تست هیچ مواده غذایی حتی آب مصرف نشود.

بهتر است همراه خود یک ماده غذایی مقوی آورده و پس از انجام تست خون آن را مصرف کنید.

آب بنوشید!

برخی از افراد تصور می کنند که نباید قبل از گرفتن خون آب مصرف کنند. در واقع این موضوع اشتباه است. نوشیدن آب، نه تنها حس بهتری به فرد می دهد، باعث انجام بهتر آزمایش خون نیز می شود. ۵۰ درصد خون، آب است. بنابراین هرچه آب بیش تری بنوشید، رگ ها بهتر پیدا شده و عمل خون گیری راحت تر انجام می شود.

آزمایش ادرار معمولا همراه با آزمایش خون انجام می شود. هرچه مثانه شما پرتر باشد، تهیه نمونه ادرار نیز برای شما راحت تر است.

توجه داشته باشید که در آزمایش ادرار برای برخی از آزمایشات مانند کلامیدیا و سوزاک، لازم است یک ساعت قبل از آزمایش، ادرار نکنید.

تست خون

در یک روز معمولی برای تست حاضر شوید!

بهتر است روزی که برای انجام تست در محل آزمایشگاه حاضر می شوید یک روز عادی باشد.  سعی کنید روز قبل، روز استرس زایی نبوده و کاملا حالت طبیعی داشته باشید. اگر روز قبل از آزمایش، به مهمانی دعوت شده اید سعی کنید آزمایش خون را به روز دیگری موکول کنید مگر این که مورد اضطراری پیش آمده باشد.

آیا آزمایشات ما تحت پوشش بیمه است؟

قبل از انجام آزمایش از متصدی آزمایشگاه سوال کنید که آزمایش های شما زیر پوشش بیمه مورد نظرتان هست یا خیر؟ ممکن است برخی از بیمه ها تعدادی از آزمایشات را پوشش ندهند و مجبور به پرداخت هزینه آن ها به طور کامل باشید.

در طول خون گیری چه اتفاقی می افتد؟

معمولا فرایند خون گیری کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می شود. تکنسینی که از شما خون می گیرد، با فشار دادن انگشتان روی پوست دست شما شروع به کار کرده تا رگ مناسب را پیدا کند. ناحیه مناسب را با الکل تمیز کرده یک عدد تورنیکت در اطراف بازوی شما بسته تا جریان خون افزایش یابد و سوزن را وارد کرده و فرایند خون گیری را آغاز می کند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

بعضی از رگ ها هم خجالتی هستند!

تکنسینی که وظیفه خون گیری را دارد، در مواجه با انواع افراد مهارت های لازم را آموزش می بیند. پیدا کردن بعضی از رگ ها نسبت به بقیه سخت تر است. برای پیدا کردن رگ باید وقت بیشتری برای آن صرف کند و با صبوری این کار را انجام دهد. هدف این است که فرایند خون گیری تا حد امکان آسان و بدون درد انجام شود.

قبل از انجام خون گیری محدودیت هایی که قبلا داشته اید را بدانید. مثلا اگر سابقه غش کردن یا ترس از سرنگ دارید این موضوع را با تکنسین خون گیری درمیان بگذارید.

پس از آزمایش خون چه اتفاقی می افتد؟

۱- کبودی دست طبیعی است!

پس از اتمام خون گیری، تکنسین خون گیری گاز را در جای سوزن قرار داده و از شما می خواهد فشار دهید. با فشار دادن گاز روی دست از ایجاد کبودی پیشگیری کنید. ممکن است کبودی جزئی و تورم بر روی دست شما ایجاد شود. از آنجایی که رگ های هر فردی متفاوت است ممکن است میزان کبودی افراد نیز متفاوت باشد. نگران کبودی پس از آزمایش نباشید، این کبودی چند روز بعد از بین خواهد رفت.

۲- زمان دریافت نتیجه تست

زمان دریافت نتیجه پس از خون گیری به شما اعلام می شود و لازم است در روز تعیین شده در محل آزمایشگاه حضور یافته و نتیجه تست خود را دریافت کنید.

و کلام پایانی

آمادگی قبل از انجام آزمایش خون کمک می کند تا نتیجه تست شما دقیق تر باشد، پس سعی کنید مواردی که لازم است را حتما رعایت کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد انجام تست ها و آمادگی های لازم قبل از انجام تست و این که چه نکاتی را بهتر است رعایت کنید از طریق فرم مشاوره موجود روی سایت اقدام کنید.

منبع:

https://www.onemedical.com/blog/live-well/blood-draw-faq


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *