'> خانم های ۳۵ سال به بالا اگر قصد بارداری دارید، بخوانید! - آزمایش ژنتیک در خانم ها

اگر سن شما ۳۵ سال است و قصد بارداری دارید، احتمالا می دانید که برای بارداری خطرات بیشتری شما را تهدید می کند. اگر می خواهید از نگرانی خود برای بارداری بکاهید، با پزشک خود مشورت کرده و او آزمایشات اضافی قبل از تولد را به شما ارائه می دهد. البته این با شماست که تمایل به انجام این آزمایش ها دارید یا خیر. یکی از این آزمایشات، آزمایش ژنتیک پیش از بارداری است.

آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک به پزشکان در پیدا کردن ژن های از دست رفته و ناقص کمک می کند. این اطلاعات به آن ها کمک کرده تا بفهمند آیا فرد، شریک زندگی یا کودک آن ها شرایط ژنتیکی خاصی دارد یا خیر؟ در آزمایش ژنتیک نمونه های خونی یا بافت های بدن تجزیه و تحلیل می شود.

آزمایش ژنتیک بارداری چیست؟

در آزمایش ژنتیک قبل از تولد، خون زنان باردار برای تشخیص برخی از اختلالات بررسی می شود. آزمایش خون غربالگری ژنتیکی، مشکلات احتمالی را پیدا کرده و ممکن است پزشکان تست آمنیوسنتز یا نمونه گیری از ویل کوریونی را توصیه کنند.

بارداری در ۳۵ سالگی

خیلی از خانم های سالم در ۳۵ سالگی تا ۴۰ سالگی بارداری سالم را تجربه کرده و نوزادان سالمی دارند. برای مراقبت بیشتر و اطمینان از سلامت کودک، آزمایش های ژنتیکی می توانند در مراقبت از بارداری مفید باشند. به این صورت:

 • در مورد سلامتی کودک خود آرامش خاطر خواهید داشت.
 • در صورت بروز مشکل ژنتیکی می توانید در مورد نیازهای ویژه کودک خود آموزش های لازم را ببینید و آماده باشید.
 • از اطلاعات کسب شده برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش مراقبت از بارداری خود استفاده کنید.

همه آزمایشات بدون خطر نیست و گاهی اوقات تست ها نتایج نادرسی دارند. در مورد خطرات، مزایا و محدودیت های هر آزمایش با پزشک خود صحبت کرده تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

بارداری در ۳۵ سالگی

سونوگرافی در بارداری

مادران در هر سنی معمولا در طول بارداری یک یا چندین بار به سونوگرافی احتیاج دارند. این تست ایمن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از کودک شما استفاده می شود. در سونوگرافی موارد زیر بررسی می شود:

 • آیا باردار هستید یا خیر؟
 • قلب کودک به درستی در حال فعالیت است؟
 • چند کودک حمل می کنید؟
 • تاریخ تولد کودک تخمین زده شده و رشد کودک بررسی شود.
 • جنسیت کودک را تعیین می شود.
 • تخمدان ها و رحم در چه وضعیتی است؟
 • محل قرار گیری جفت و میزان آمنیوتیک اطراف کودک تعیین شود.
 • کودک نقایصی از جمله شکاف لب، نقایص قلبی، سندروم دان و دیگر اختلالات جسمی نداشته باشد.

چرا پزشکان آزمایش ژنتیک را توصیه می کنند؟

پزشکان به دلایل زیر مشاوره ژنتیکی و آزمایش ژنتیک را مخصوصا برای خانم های بالای ۳۵ سال که قصد بارداری دارند توصیه می کنند:

۱- زنان ۳۵ سال به بالا

احتمال داشتن مشکل کروموزومی برای زنان بالای ۳۵ سال بیشتر است. یا نقص ژنتیکی منفردی که قبلا در خانواده وجود داشته است.

۲- آزمایش غربالگری استاندارد قبل از تولد نتیجه غیرطبیعی داشته باشد.

اگر آزمایش غربالگری مشکل ژنتیکی را نشان دهد، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش های ژنتیک انجام شود.

آزمایش ژنتیک

۳- در نزدیکی خانواده یکی از زوج ها، فردی بیماری ارثی دارد.

برخی از افراد حامل ژن برای بیماری های ژنتیکی هستند، حتی اگر خود علائم را هم نداشته باشند. این اتفاق به این دلیل می افتد که بیماری های ژنتیکی معمولا حالت مغلوب دارند. در واقع فقط درصورتی که شخصی دو نسخه از ژن مشکل را به ارث ببرد، علائم ایجاد می شود. کودکانی که یک ژن مشکل را از والدین خود به ارث می برند و یک ژن طبیعی را از والد دیگر، علائم بیماری مغلوب را ندارند. اما احتمال ۵۰ درصد ژن مشکل دار را به فرزندان خود منتقل می کنند.

۴- اگر یک فرزند با نقص جدی دارید.

همه کودکانی که هنگام تولد نقص دارند، به علت مشکل ژنتیکی نیست. گاهی اوقات قرار گرفتن در معرض سموم، عفونت یا آسیب جسمی قبل از تولد باعث نقص هنگام تولد می شود. معمولا علت آن مشخص نیست. حتی اگر کودک مشکل ژنتیکی داشته باشد، ممکن است به ارث نرسد. برخی از مشکلات خود به خود در سلول های کودک اتفاق افتاده و ربطی به سلول های والدین ندارد.

۵- مادر دو یا چند مورد سقط جنین داشته باشد.

مشکلات شدید کروموزومی در جنین، گاهی اوقات خود به خود باعث سقط جنین می شود. چند سقط جنین متوالی ممکن است به یک مشکل ژنتیکی اشاره داشته باشد.

۶- کودک دارای مشکلات پزشکی است که ممکن است ژنتیکی باشد.

هنگامی که کودک با بیش از یک سیستم بدن درگیر مشکلات پزشکی است، آزمایش ژنتیک کمک کرده تا پزشک علت را پیدا کرده و تشخیص دهند.

برنامه ریزی برای آینده

پیشرفت در آزمایش ژنتیک، چگونگی تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها را بهبود بخشیده است. اما محدودیت هایی دارد. آزمایشات ژنتیکی می توانند ژن مشکل خاصی را شناسایی کنند. اما ممکن است نتوانند تعیین کنند که چگونه این ژن بر شخصی که آن را حمل می کند تاثیر گذاشته است.

با تحقیقاتی که صورت گرفته است، ژن هایی را شناسایی کرده که افراد در معرض خطر سرطان، بیماری های قلبی، اختلالات روانپزشکی و بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر قرار داده است. در واقع امیدواریم که روزی انواع خاصی از ژن درمانی برای جلوگیری از برخی بیماری ها به وجود آید.

فراموش نکنید که با یک آزمایش ساده می توانید احتمال سلامت کودک خود را قبل از تولد بالا ببرید و بارداری ایمن را تجربه کنید. آزمایشگاه وحید با کلیه پرسنل خود، مشتاقانه آماده ارائه خدمات به شماست. اگر نیاز به کمک و راهنمایی دارید همین حالا از طریق فرم نیازسنجی موجود در سایت، سوال خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع:

https://www.webmd.com/baby/genetic-screening-tests-women-35-older#1

https://kidshealth.org/en/parents/genetics.html


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *