'> داستان وحید | آزمایشگاه وحید

۱- تاریخچه و داستان تاسیس آزمایشگاه وحید اصفهان

آزمایشگاه وحید اصفهان از اواخر سال ۹۵ در ساختمان مجتمع پزشکی وحید در اصفهان راه اندازی شد. پزشکان متخصص و فوق تخصص ساختمان وحید تصمیم گرفتند آزمایشگاهی جدید با دستگاه های پیشرفته در ساختمان وحید تاسیس شود و جهت مدیریت آزمایشگاه وحید از آقای دکتر قربانی دعوت شد. پس از آن آزمایشگاه وحید با پیشرفته ترین دستگاه های روز فعالیت خود را آغاز کرد. آزمایشگاه از نظر امکانات و دکوراسیون برای مراجعه کنندگان دارای فضایی مطلوب همراه با حس آرامش و راحتی است.

تمامی بخش های آزمایشگاه تقریبا با دستگاه های پیشرفته امروزی راه اندازی شده اند. در واقع تمامی بخش ها از جمله بخش های هورمون شناسی، بیوشیمی، میکروب شناسی، هماتولوژی و سایر بخش های دیگر یک آزمایشگاه مدرن و مجهز را شکیل داده است.

۲- معرفی مدیریت آزمایشگاه(دکتر عبدالصمد قربانی) سوابق کاری و بخشی از بیوگرافی

  • دکتر عبدالصمد قربانی، دکترای علوم آزمایشگاهی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  • ۳۰ سال سابقه کار و تجربه در بسیاری از آزمایشگاه ها
  • فعالیت در قسمت های مدیریت و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دکتر قربانی آزمایشگاه وحید

۳- اهداف اصلی از تاسیس آزمایشگاه وحید

برنامه و هدف بلند مدت از تاسیس آزمایشگاه وحید، ایجاد فضایی جهت پذیرش ۲۰۰ تا ۳۰۰ مراجع در روز و به طور همزمان است. در واقع هدف اصلی آزمایشگاه وحید دادن حس راحتی و فراهم کردن محیطی برای مراجعان است تا به نیازهای آن ها به بهترین شکل و در سریع ترین زمان ممکن رسیدگی شود.

۴- چشم انداز آزمایشگاه

آزمایشگاه وحید هر روز در حال تغییر و بروز شدن است و دائما دستگاه های خود را تغییر می دهد تا بتواند تست ها و حتی روش های اندازه گیری خود را ارتقا دهد. آزمایشگاه وحید در نظر دارد برای تشخیص انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، انواع سرطان ها و … دستگاه ها، تست ها و بخش هایی را به آزمایشگاه اضافه کنیم.

آزمایشگاه وحید با این هدف در حال فعالیت است که بیماری قبل از پیشرفت تشخیص داده شده و پیگیری های درمانی و مراقبت های مخصوص برای کنترل آن توسط پزشک متخصص انجام شود.

۵- چرا مردم باید به آزمایشگاه وحید بیایند و به بقیه آزمایشگاه ها نروند؟

ما در آزمایشگاه وحید با فضایی بسیار مطلوب همراه با دستگاه هایی مدرن و پیشرفته مدعی هستیم که تمامی تست ها را با بهترین روش ها و تا حد امکان با کم ترین خطا در نتیجه آزمایش ارائه می دهیم.

در آزمایشگاه وحید بر آزمایش ها، کنترل های بسیاری دقیقی به صورت خارجی(توسط معاونت درمان) و داخلی(توسط سوپر وایزر و مدیریت آزمایشگاه) انجام می شود. کنترل خارجی به صورت است که سه مرتبه در هر سال، بسته ای از تهران ارسال شده که شامل اعداد شاخص کنترل تست است و انواع آزمایشات از جمله، قند، چربی، ایدز، هپاتیت و … را با آن اعداد چک می کنیم.

کنترل داخلی نیز به این صورت است که هر روز در آزمایشگاه قبل از شروع آزمایشات اعداد تست ها را با دستگاه و مواد چک می کنیم. به این صورت احتمال خطا بسیار کم شده و حتی در صورت امکان از بیمار درخواست تست مجدد می شود.

آزمایشگاه وحید تجهیزات آزمایشگاهی

آزمایشگاه وحید تجهیزات آزمایشگاهی

در صورت بروز نتیجه غیر قابل واقعی در تست با بیمار در مورد شرایط قبل از تست صحبت می کنیم. این شرایط شامل ناشتا بودن برای انجام یک سری از تست ها، عدم مصرف برخی از داروها که بر نتیجه تست تاثیر می گذارد و … است. بیمار باید در یک روز عادی برای تست در آزمایشگاه حاضر شود. همه ی این موارد بررسی شده و در صورت نیاز به صورت کاملا رایگان تست مجدد از بیمار گرفته می شود.

در آزمایشگاه وحید این اطمینان را به شما می دهیم که

تمام مسائل فنی و تخصصی رعایت شده تا دستگاه ها و مواد لازم برای انجام تست ها و …. را به صورت دقیق و علمی و بر اساس دستورات استاندارد و کنترل کیفی که از سمت معاونت درمان صادر شده است را کنترل کنیم. لازم به ذکر است در آزمایشگاه وحید دما، رطوبت آزمایشگاه و مسائل ایمنی، برای گرفتن نتیجه مطلوب تحت کنترل است.

تنها کافیست تنها یکبار از محیط آزمایشگاه وحید دیدن کرده و سپس در مورد انتخاب و اعتماد خود تصمیم بگیرید.

۶- آزمایشگاه وحید چه امکاناتی برای مراجعین آماده کرده است؟

در آزمایشگاه وحید ۳ اتاق نمونه گیری برای خانم ها، آقایان و کودکان جهت گرفتن نمونه ها تعبیه شده است. ما سعی کرده ایم از پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه ها و مواد برای انجام تست ها در آزمایشگاه وحید استفاده کنیم. همچنین سرویس بهداشتی مجهز و مدرن با محیطی کاملا بهداشتی، اتاق انتظار با کلیه امکانات آسایشی نیز در اختیار مراجعین عزیز قرار دارد.

۷- چند مورد نمونه گیری در آزمایشگاه وحید اصفهان انجام می شود؟ آیا آزمایشگاه همه ی تست ها را انجام می دهد؟

در آزمایشگاه وحید تمامی تست ها انجام می شود. برای مثال آزمایش قند که حدودا ۷ تا ۸ نوع آزمایش قند موجود است و تمامی آزمایشات دیگر در آزمایشگاه وحید انجام می شود. حتی اگر دستگاه انجام تست موجود نباشد پس از گرفتن نمونه با هماهنگی به آزمایشگاه های دیگر برای تست ارسال می شود.

نمونه های آزمایش فقط بر روی خون نیست. در واقع تمام مایعات بدن از جمله خون، ادرار، مایعات گرفته شده از نخاع، مایعات گرفته شده از مغز و حتی اشک چشم قابل آزمایش است. هر نوع بافتی از بدن نیز برای تشخیص این که سلول های بدخیم نداشته باشد، ناخن، پوست، مو، زخم ها و … قابلیت آزمایش را دارند. و ما تمامی این آزمایشات را در آزمایشگاه وحید انجام می دهیم.

در آزمایشگاه وحید تست های میکروب شناسی نیز انجام شده و این موضوع بررسی می شود که چه آنتی بیوتیکی بر روی میکروب تاثیر می گذارد.

۸- به نظر شما مهمترین آزمایش یا پکیج چک آپ عمومی آزمایشگاه کدام است؟ اهمیت آن چقدر است و چرا نیاز است مردم از آن استفاده کنند؟

مهم ترین آزمایشی که در آزمایشگاه وحید صورت می گیرد، آزمایش پیوند کلیه است که نمونه گیری در آزمایشگاه وحید انجام شده و برای تست به آزمایشگاه مجهزی در تهران فرستاده می شود. علت مهم بودن این آزمایش این است که هزینه سفر به تهران برای افراد و بیماران کم شده و افرادی با شرایط ویژه جسمی و روحی ویژه ای که دارد، نیاز به سفر به خارج از شهر ندارد.

آزمایشگاه وحید اصفهان تجهیزات نمونه برداری

آزمایشگاه وحید اصفهان تجهیزات نمونه برداری

بیماران اگر مجبور به پیوند کلیه هستند نیاز است که حتما یک سری آزمایشات خاص انجام شود. ابتدا یک سری آزمایشات برای چکاپ و تشخیص بیماری های خاص از فرد دهنده و گیرنده کلیه گرفته می شود. علاوه بر یکسان بودن گروه خونی افراد برای پیوند کلیه، نیاز است که گروه بافتی بدن آن ها نیز یکسان باشد که برای تشخیص این موارد تست های ژنتیکی انجام می شود. مهم است که قبل از پیوند کلیه حداقل سازگاری بدن بیمار با کلیه دهنده تست شود تا از پس زدن کلیه توسط بدن بیمار پیشگیری شود.

۹- در حال حاضر با چه بیمه هایی طرف قرارداد هستیم؟

آزمایشگاه وحید با تمامی بیمه های اصلی که بیماران دفترچه بیمه دارند از جمله بیمه خدمات درمانی، بیمه نیروهای مسلح و بیمه تامین اجتماعی طرف قرارداد است.

همچنین با اکثر بیمه های تکمیلی، با بانک هایی از جمله، بانک ملی، بانک سپه، بانک تجارت، بانک صادرات و بیمه های دیگر مثل بیمه دی، بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه دانا و …. نیز قرارداد دارد.

۱۰- در حال حاضر با چه ارگان هایی طرف قرارداد هستید؟

تمامی ارگان های زیرمجموعه بیمه ها، برای مثال بیمه دی، ارگان های خانواده شهدا، ایثارگران و …. را تحت پوشش دارد. از بیمه آسیا نیز ۲۰ شرکت در حیطه تولیدی، گازی، حفاری و … را تحت پوشش خود قرار داده ایم. از طریق بیمه دانا، بازنشستگان ذوب آهن و فولاد مبارکه را پوشش می دهیم.

۱۱- برنامه های توسعه ای ۵ سال آینده

تصمیم بر این است به مرور زمان با افزایش بیماران و مطلوب شدن فضای آزمایشگاه، قسمت های جدیدی در آزمایشگاه راه اندازی شود. همچنین با برنامه ریزی برای آینده دستگاه های جدیدی برای بخش پاتولوژی، هیمونولوژی، مولکولی و ژنتیک تهیه و خریداری شود.

در واقع آزمایشگاه مادر و مرجع علوم مختلف است. آزمایشگاه منشا هر پیشرفتی ست که در علم پزشکی و علوم دیگر از جمله قسمت های سلول های بنیادین و ژنتیک صورت می گیرد و حتی پارک های علم و فناوری با وجود آزمایشگاه راه اندازی شده اند. این آزمایشگاه است که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده و یک نتیجه علمی ارائه می دهد. آزمایشگاه از علوم پیشرفته چه از نظر علمی، چه از نظر دستگاهی و چه از نظر موادی که در آزمایش ها استفاده می شود، دائما در حال تغییر است.

در آزمایشگاه وحید دائما در حال ارتقا با علم روز و توسعه دستگاه ها و راه اندازی تست های جدید هستیم. دستگاه های آزمایشگاه حداقل ۵ سال قابل استفاده هستند و مجددا باید دستگاه های جدید خریداری شده و آزمایشگاه به روز شود. ما در آزمایشگاه وحید با هدف توسعه، اگر به دستگاهی نیاز باشد آن را تهیه کرده و هدف آرامش بیماران است.

——————————

آزمایشگاه جایگاه علمی خاصی دارد که هم قبل از درمان، هم بعد از درمان و تاثیر داروهای مصرفی بر روی بیمار و در واقع تکلیف بیمار را مشخص می کند.

سلامتی خود را با چکاپ های منظم کنترل کنید

امروزه با توجه به پیشرفت علم، معاونت بهداشت در وزارتخانه و حتی در سطح جهانی به دنبال تست سلامت هستند. بیماری علائم دارد ولی تست سلامتی نشان می دهد که فرد بیماری نهفته نداشته باشد. چکاپ به صورت منظم و سالانه، سلامت فرد را از نظر نداشتن هرگونه بیماری اعم از فشار خون، دیابت، بیماری های کلیوی و … تایید می کند. در صورت بروز هر گونه مشکل در سلامتی فرد در مراحل اولیه بیماری با مراقبت از پیشرفت آن پیشگیری می شود. مثلا چربی خون اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود از بروز بیماری های قلبی و … پیشگیری می شود. پس توصیه می شود همه افراد هرچند که سابقه وراثت یا بیماری را نداشته اند، باز هم از سن ۳۰ سالگی به بالا مرتب تحت چکاپ کامل سالیانه قرار بگیرند.

از مجله سلامتی وحید....

چکاپ تیروئید
آزمایش تیروئید
مهسا جعفری

آیا من به آزمایش تیروئید نیاز دارم؟

تیروئید یک غده کوچک در گردن است که تاثیر زیادی در سلامتی دارد. تیروئید هورمونی با همین نام تولید کرده که با جریان خون به تمام بدن منتقل می شود. هورمون تیروئید نقش مهم در تنظیم سوخت و ساز بدن دارد (فرایندی که سلول های بدن مواد مغذی را به

ادامه مطلب »
بیماری تیروئید
آزمایش تیروئید
مهسا جعفری

آنچه جواب آزمایش تیروئید نشان می‌دهد؟

تیروئید غده ای شبیه به پروانه در گردن است که هورمون تیروئید را در بدن تولید می‌کند. اختلالات تیروئید معمولا باعث کم یا زیاد شدن این هورمون در بدن می شوند. برای بررسی اختلالات تیروئید، آزمایش خون انجام شده و آزمایش خون برای بررسی عملکرد تیروئید با نام های  TSH،T4

ادامه مطلب »
هماتولوژی
آزمایش خون
مهسا جعفری

با هماتولوژی یا خون شناسی بیشتر آشنا شوید!

هماتولوژی مطالعه اختلالات خونی است. متخصصات خون شناسی یا هماتولوژی در زمینه بیماری های خونی و اجزای خون فعالیت کرده و تخصص دارند. این موارد شامل سلول های خونی و مغز استخوان هستند. آزمایش خون شناسی به تشخیص کم خونی، عفونت، هموفیلی، اختلالات لخته شدن خون و لوسمی و ….

ادامه مطلب »