'> با آزمایش خون، سرطان خون را به موقع تشخیص دهید - تشخیص سرطان خون - تشخیص سرطان

زمانی که پزشک برای تشخیص سرطان از شما می خواهد آزمایش خون بدهید، در واقع لیستی از مطالعات شیمیایی را انتخاب کرده که در نمونه خون شما انجام شود. این آزمایش ها سرنخ های مهمی راجع به آنچه در بدن شما اتفاق می افتد، به پزشک می‌دهد. اگر پزشک مشکوک است که به سرطان مبتلا هستید ممکن است خون شما را برای بررسی موارد زیر مورد آزمایش قرار دهد:

  • بررسی تعداد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت های خون
  • نشانگرهای زیستی که ممکن است نشان دهنده فعالیت سرطان باشد.
  • بررسی مواد شیمیایی مختلف که ممکن است نحوه عملکرد سایر قست های بدن از جمله کبد، کلیه، قلب و ریه ها را نشان دهد.

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون حاد ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند. زیرا این نوع سرطان به سرعت بروز می کند. علائم شامل:

  • ضعف و خستگی به ممکن است به دلیل کاهش تعداد گلبول های قرمز خون باشند.
  • خونریزی که مدت طولانی طول می‌کشد. برای مثال خونریزی شدید بینی که ممکن است به دلیل کاهش پلاکت ها باشد.
  • عفونت منظم و درجه حرارت بالا، که ممکن است به دلیل عدم عملکرد صحیح گلبول های سفید باشند.
  • درد در استخوان و مفاصل

علائم سرطان خون مزمن، معمولا طی ماه ها و سال ها بروز می کند. علائم سرطان خون مزمن شبیه به سرطان خون حاد است، با این تفاوت که غدد لنفاوی، طحال و کبد نیز بزرگتر می شوند. کم خونی نیز ممکن است نشانه ای از سرطان خون مزمن باشد. با این حال بسیاری از افراد مبتلا به سرطان خون مزمن از بیماری خود بی خبر هستند. این سرطان خون به آرامی پیشرفت کرده و بعد از سال ها به سرطان خون حاد تبدیل می‌شود.

آزمایش خون

چگونه سرطان خون تشخیص داده می شود؟

پزشک ابتدا معاینه فیزیکی انجام داده، سپس در خواست آزمایش خون کرده و در صورت مشکوک بودن نتایج، آزمایش تصویر برداری و بیوپسی مغز استخوان ترتیب داده می شود.

معاینه فیزیکی

پزشک در مورد علائم شما سوال کرده و غدد لنفاوی متورم را بررسی می کند. معمولا در تمام بدن غدد لنفاوی دارید ولی بعضی از آن ها مانند زیر بغل و گردن بهتر حس می شوند. پزشک ممکن است لثه های شما را نیز مورد بررسی قرار دهد تا ببیند آیا تورم یا خون ریزی دارند یا خیر؟ در صورت ابتلا به سرطان خون مزمن در مراحل اولیه، ممکن است بسیاری از علائم واضح را نداشته باشید. علائم فیزیکی ممکن است مربوط به بیماری های دیگر باشند که نیاز به تشخیص دقیق تر دارند.

شمارش کامل خون (CBC)

این آزمایش خون جزئیاتی در مورد گلبول های قرمز خون، گلبول های سفید و پلاکت ها ارائه می دهد. در صورت ابتلا به سرطان خون یا لوسمی، تعداد گلبول های قرمز و پلاکت ها کمتر از تعداد طبیعی گلبول های خون و تعداد گلبول های سفید خون هستند. همچنین در آزمایش خون ممکن است برخی سلول های سرطانی یافت شوند. سلول های سرطانی دائم در حال توسعه هستند – معمولا گلبول های سفید خون- این سلول ها به سرعت در مغز استخوان تکثیر شده و داخل خون می‌ریزند.

معاینه سلول خون ممکن است شامل بررسی سلول ها از نظر نوع و شکل سلول های خون باشد. آزمایش های دیگر نیز به شناسایی ناهنجاری های کروموزومی و سایر نشانه گرهای موجود در سلول پرداخته که شناسایی نوع سرطان خون کمک می کند.

تشخیص سرطان خون با آزمایش خون

بیوپسی مغز استخوان (به آن آسپیراسیون مغز استخوان نیز گفته می شود)

اگر تعداد گلبول های سفید شما غیر طبیعی باشد، پزشک نمونه ای از سلول های مغز استخوان را دریافت می‌کند. در طی این آزمایش، از یک سوزن بلند برای بیرون کشیدن مقداری مایعات از مغز استخوان شما، از ناحیه ای در نزدیکی مفصل ران (استخوان لگن) استفاده می شود. سپس در آزمایشگاه سلول های خونی موجود در مایعات در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. بیوپسی مغز استخوان درصد سلول های غیرطبیعی در مغز استخوان را تعیین کرده که تشخیص سرطان خون را تایید می کند.

و اما آزمایش خون چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام آزمایش خون در مورد نحوه برگزاری آزمایش از پزشک خود سوال کنید. ممکن است نیاز باشد برای آزمایش به صورت ناشتا حاضر شوید و چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید. آزمایش خون معمولا به دو روش زیر انجام می شود:

۱- سوزنی وارد رگ (معمولا در بازو) توسط تکنسین مربوطه شده و خون گرفته می شود. ممکن است کمی احساس سوزش کنید. نمونه شما درون لوله آزمایش قرار گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

۲- اگر به مقدار کمی خون نیاز است. پزشک سوزنی بر سر انگشتان شما زده و مقداری خون دریافت کرده و آن را روی اسلایدهای آزمایشگاهی برای بررسی زیر میکروسکوپ یا در یک لوله آزمایش برای تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

ما در آزمایشگاه وحید با در اختیار داشتن پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی به شما و پزشکتان برای تشخیص بهتر، کمک خواهیم کرد.

در پایان بحث

در تشخیص سرطان خون با آزمایش خون توجه به این نکته حائز اهمیت است که این آزمایش ها به هیچ عنوان برای تشخیص سرطان خون قطعی نیستند. پس در صورت مشاهده علائم سرطان خون در آزمایش خون نگران نباشید و برای آزمایشات جدی تر اقدام کنید. این آزمایش ها به پزشک برای رسیدن به تشخیص نهایی کمک می‌کنند. بسیاری از عفونت های ویروسی و باکتریایی، کم خونی و یا بیماری های مغز استخوان باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون شده یا بسیاری از داروها، استرس، التهاب، آلرژی یا آسیب بافتی و عفونت نیز ممکن است باعث افزایش گلبول های سفید خون شوند.

برای تشخیص نهایی سرطان خون نیاز است آزمایش های تخصصی خون مانند آزمایش پروتئین های خون و یا آزمایش نشانگرهای توموری و نمونه برداری از مغز استخوان نیز انجام شوند. چنانچه برای تشخیص سرطان با آزمایش خون نیاز به اطلاعات بیشتری دارید کافیست با ما در آزمایشگاه وحید تماس بگیرید.

منبع:

  1. وب سایت lls
  2. وب سایت clevelandclinic


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *